Wizyta studyjna w Berlinie w ramach projektu KIK/55
A A A

W dniach 20 – 23 kwietnia 2015 r. oraz w dniach 18 – 21 maja 2015 r. odbyła się wizyta studyjna w Niemczech zorganizowana w ramach projektu KIK/55 „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo – wychowawczych” obszaru tematycznego Ochrona Zdrowia Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Continue reading

W wizytach studyjnych w Niemczech uczestniczyło w sumie 60 osób, w tym 40 pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej z terenu województwa lubelskiego, 12 dyrektorów domów pomocy społecznej i kierowników oddziałów opiekuńczo – terapeutycznych, 4 przedstawicieli organów prowadzących domy pomocy społecznej, 3 pracowników Zespołu Zarządzającego projektem oraz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Pani Aleksandra Warmińska.

Celem wizyty studyjnej było poznanie struktury domów pomocy społecznej funkcjonujących na terenie Niemiec oraz pozyskanie praktycznych informacji i umiejętności dotyczących funkcjonowania domów pomocy społecznej, w tym organizacji pracy personelu medycznego i opiekunów. Trwałym rezultatem wizyty studyjnej będzie raport zawierający m. in. porównanie rozwiązań polskich i niemieckich w zakresie opieki nad osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi, jak również propozycję wdrożenia ewentualnych usprawnień w domach pomocy społecznej na terenie województwa lubelskiego.

Podczas wizyty studyjnej w Niemczech zwizytowano następujące placówki pomocy społecznej:

1.  Seniorenstiftung Prenzlauer Berg, Gürtelstr. 32, 10409 Berlin.

2.  Spastikerhilfe Berlin e. G., Wohnbereich Nord-West, Ollenhauer Str. 41/42, 13403 Berlin-Reinickendorf.

3.  Bürgerzentrum Neukölln gGmbH, Werbellinstr. 42, 12053 Berlin.

4.  Ambulante Dienste e. V., Urbanstr. 100, 10967 Berlin-Kreuzberg.

5.  Sozialdienste gGmbH, Alfred-Jung-Str. 17, 10367 Berlin-Lichtenberg.

  • 6. Altenzentrum „Erfülltes Leben“ gGmbH, Volkradstr. 28, 10319 Berlin.

Opiekunem merytorycznym podczas pobytu w Niemczech był Pan Krzysztof Balon dyrektor Parytetowego Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Niemieckiej i Europejskiej (EUROSOZIAL e. V., Paritätischer Verein für deutsch-polnische und europäische Zusammenarbeit), który przedstawił referat na temat świadczenia usług społecznych w Niemczech.

Pozostałe referaty jakie zostały zaprezentowane przez pracowników wizytowanych placówek dotyczyły m. in:

  • Usług ambulatoryjnych dla seniorów.
  • Opieki i pielęgnacji osób niepełnosprawnych.
  • Opieki dziennej dla osób niepełnosprawnych oraz prezentacji projektów sprzyjających łączeniu pokoleń.
  • Prezentacji form komunikacji w ramach usług społecznych/domu seniora, w tym komunikacja z najciężej chorymi.

Po każdym z podejmowanych tematów był przeznaczony czas na zadawanie pytań i dyskusję. Zdjęcia z wizyty studyjnej w Niemczech prezentuje poniższa galeria.